AGILITY

10.10.2019 končí sezóna 2019 tréninku agility. Začátek sezóny 2020 bude první dubnový čtvrtek.


Agility je mladý kynologický sport. Nejprve byl určen jako zpestření výcviku poslušnosti psa. Do ČR dorazilo agility v roce 1991.

Agility je možné provozovat rekreačně jen jako zábavu. Kdo chce dokázat víc, má otevření dveře k tomu, dostat se na místní nebo i mezinárodní závody.

Pro účast týmu na závodech je potřeba mít výkonnostní průkaz, do kterého se zapisují vykonané zkoušky a výsledky. Na závodech musí být pes starší 18ti měsíců.

Agility může dělat každý s jakýmkoliv psem, závodí i různí kříženci.

Je to pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit – pes ve smečce (společně se svým pánem) spolupracuje při překonávání překážek v honbě za kořistí. Kořistí se stává pamlsek či hračka a pochvala na konci každého parkuru. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa – jinými slovy pes se v tomto prostředí naučí stýkat s ostatními psy i lidmi, zvykne si na ně, ztratí strach a tím se eliminuje jeho agresivita z tohoto strachu plynoucí.

Majitel by měl svému psovi co nejlépe rozumět a chápat jeho potřeby a motivace. U agility platí dvojnásob, že pes by měl vše dělat s radostí a chutí, a nikoli na základě donucení psovodem.

Kdy a kde začít? Nejdůležitější je nespěchat. Samozřejmě už štěně se může formou hry seznamovat s různými překážkami, které se v agility parkuru používají. Může prolézat tunelem, skákat přes nízké překážky a podobně. Ale ke skutečnému výcviku by se mělo přistoupit až později.

„Začít se skutečným výcvikem je dobré v okamžiku, kdy je pes na agility dostatečně fyzicky vyspělý, má základy poslušnosti, je socializovaný, umí si hrát a soustředit se v rušném prostředí.“

Vždy je ideální mít u sebe člověka, který přidá svůj úhel pohledu a poukáže tak na chyby, kterých by si samotný psovod sám na sobě při tréninku nevšiml.

Trénink agility zdarma pro členy klubu probíhá každý čtvrtek od 17to do 19ti hodin.