V Loukově cvičili chodští psi

 

 

 

 

Druhou květnovou sobotu bylo možno na kynologickém cvičišti v Loukově vidět neobvyklý počet chodských psů. Místní kynologický klub, ve spolupráci s Klubem přátel chodského psa, připravil výcvikový den pro chodské psy, určený nejen pro začátečníky, ale i pro pokročilé. Pod vedením zkušených instruktorů se majitelé choďáčků věnovali nácviku stopování, poslušnosti a obrany. Výcviku se zúčastnilo celkem 24 psů ve věkovém rozmezí od 7. měsíců do 9. let.

Začátečníci se seznámili se základy stopování a na rozlehlé travnaté ploše vedle cvičiště se naučili našlapat pachový čtverec, který pak se svým psem i vypracovali. Zkušenější psi již vypracovávali stopy tréninkové.

Nácvik poslušnosti byl zaměřen nejen na metodiku provádění základních cviků, ale také na správnou motivaci psa. Nechyběl ani nácvik zvládání problémového chování psů. Zkušenější psovodi měli příležitost vyměnit si mezi sebou své zkušenosti s výcvikem, popřípadě konzultovat provádění cviků s instruktory.

V rámci nácviku na bonitaci získali majitelé chodských psů základní informace o průběhu svodu a bonitace a měli příležitost vyzkoušet si bonitaci tzv. „nanečisto“.

V odpoledních hodinách probíhal výcvik obrany, který lze zjednodušeně specifikovat jako hru na lov, kde kořist je kus hadru, kůže, pešek  anebo rukáv figuranta.  Štěňátka a pejskové začátečníci lovili hadr, zkušenější obranáři lovili peška nebo měkký rukáv. Různý stupeň zkušenosti jednotlivých psů, umožnil figurantovi předvést účastníkům akce různé fáze nácviku obrany, zakončené ukázkou obrany se zkušeným psem.

Celý areál kynologického cvičiště byl na akci vzorně připravený. V prostředí loukovského cvičiště se účastníkům akce velmi líbilo a rádi se sem vrátí na další výcvikový den.

Iveta Mráčková
Členka Klubu přátel chodského psa

FOTOGALERIE – Alena Kromková

FOTOGALERIE – Zuzana Pecková

FOTOGALERIE – poslušnost

FOTOGALERIE – obrany