CANISTERAPIE

Pro mnoho lidí je to pojem neznámý. Pochází z latinských slov. Proto jej raději vysvětlím. CANIS je pes a TERAPIE je léčení – CANISTERAPIE se dá přeložit jako léčení psem. Tým, který canisterapii provádí, musí mít vykonané zkoušky. Tým se skládá z psovoda a pejska. Zkoušky musí vykonat psovod i jeho pes. Při první zkoušce musí být pes již dospělý – u velkých plemen je to minimálně 18 měsíců. Pes je přezkušován každé 2 noky. Zkouška je poměrně náročná. Není mnoho psů, kteří se pro canisterapii hodí. Organizací, kde je možné tyto zkoušky absolvovat je v České republice jen několik. Náš tým je členem organizace Podané ruce Frýdek – Místek z.s..

Členka našeho klubu Marie Lacná a její pes – fenka zlatého retrívra Bája dělají canisterapii 3 roky. V současnosti pravidelně navštěvujeme v pondělí denní stacionář pro psychicky a fyzicky postiženou mládež Stonožka v Bystřici pod Hostýnem, a každý čtvrtek pracujeme v Centru pro seniory Zahrada v Bystřici pod Hostýnem. Dále navštěvujeme mateřské školy v Bystřici pod Hostýnem a v širokém okolí. Jezdí i do Přerova, Je to činnost, která rozdává lidem radost, dobrou pohodu, zlepšení nálady a zlepšení zdraví. Pejsek působí na psychiku člověka i na jeho tělo. Například při házení balonku si lidé procvičují svaly na rukách. Může se to zdát snadné, ale pro postiženého a částečně ochrnutého člověka je to činnost náročná. Bája je kamarádská a veselá. Umí spoustu ledajakých legrací. Klienti se mohou přesvědčit o tom, že pes má výborný čich, rád se mazlí, podává packu, hledá pamlsky, vysvléká ponožky a rukavice, sundá čepici, je toho opravdu hodně. Ve školce děti Báji, která leží na boku, překračují bříško, když Bája stojí, bříško jí podlézají. Děti si zacvičí a je u toho i hodně legrace. Hrou se naučí kolik má pejsek prstů na noze, kde má bříško, atd. Taky děláme polohování. Bája si lehne a k jejím zádům si lehne klient. Bája ho zahřívá, on ji hladí a společně relaxují. Pro psa je to dosti zatěžující, protože klient z něj bere hodně energie. Bája může i do postele. V Centru pro seniory lidé, kteří jsou již ležící se na Báju v posteli vždy moc těší. Taky na skupinové terapie chodí hodně lidí. Nedovedou si představit, že bychom za nimi přestali chodit.

O naše služby je stále větší zájem. Není možné vyhovět všem zájemcům. Pes musí mít dostatek času na regeneraci. Optimální je, když pracuje s klienty 2x týdně. Výjimečně 3x týdně. Pokud je pes přetěžován, přestane mít o tuto pro něj náročnou práci zájem.